STOP DROPOUT
Prevence předčasného ukončení školní docházky
Stop Dropout patří k projektům, které do ČR přináší inovativní vzdělávací metody osvědčené v zahraničí. Zahrnuje nástroje pro pedagogicko-poradenskou práci s dospívajícími, kteří patří do rizikové skupiny předčasně ukončující studium. V rámci projektu P-P-S (www.p-p-s.org) tak podpůrné poradenské materiály budou moci zdarma využívat odborníci z ČR, Rakouska, Německa a Slovinska. Cílovou skupinu tvoří vzdělávací poradci, etopedové a školní psychologové, ale také další odborníci pracující s cílovou skupinou studentů především ve věku (14-16 let). Projekt nabízí systém nástrojů, které mohou a) pomoci preventivně identifikovat studenty, u kterých z různých důvodů hrozí nedokončeni zvoleného studia, b)pomoci situaci řešit na úrovni individuálního holistického rozhovoru mezi poradcem a žákem, c) pracovat se vzniklými situacemi na mezioborové bázi zapojením zástupců různých zaangažovaných institucí. Podpůrný poradenský systém se skládá ze tří částí: - Identifikace rizika (kvantitativní elektronický dotazník) - Vyhodnocování potřeb ohrožených studentů - Systém flexibilní podpory (holisticky zaměřené intervence) Systém zohledňuje inidividuální potřeby studenta a poskytuje podporu. Není tedy určen k výkonnostní selekci, ale naopak k začlenění ohrožených studentů. Cílem projektu Stop DropOut je převzít produkty původního projektu P-P-S, přeložit a aplikovat je v rámci současných možností na některé již fungující poradenské struktury v Česke republice. Více informačí najdete na webu: http://stop-dropout.eu Zpravodaje projektu StopDropout
|
Filmová prezentace projektu StopDropout
Záznam autorského školení StopDropout
Na třech dílech filmu vloženého níže máte možnost shlédnout celý seminář, který pro české výchovné poradce a školní psychology představily autorky metodiky z Islandu a Norska. Je to popravdě poněkud delší podívaná, která vám zabere 4 hodiny času. Na druhou stranu je to jedinečná možnost vidět přesně to, co zažilo přes 30 účastníků workshopu 2.listopadu 2010, tedy kompletní úvod do metodiky StopDropout v podání těch, kdo ji vyvinuly. Nenechte si tuto možnost ujít a vyčleňte si čas na metodiku, která vám může v práci školního psychologa či výchovného poradce mnohé usnadnit.
|
Sestřih zpětné vazby účastnic víkendu
|
Seminář holistického poradenského rozhovoru
Ve dnech 24.-26.6.2011 uspořádalo L4L víkendový seminář poradenského rozhovoru pro karierní poradce úřadů práce. Na základě metodiky StopDropout převzaté ze Skandinávie a Islandu vznikl kurz, který má za úkol připravit jak výchovné poradce ze škol, tak i karierní poradce úřadů práce na práci s cílovou skupinou dospívajících, kterým z různých příčin hrozí nedokončení školní docházky, nebo kteří se v této situaci již ocitli. Pod dynamickým vedením terapeuta a kouče PhDr. Juraje Barbariče prožily účastnice dynamický víkend nabitý novými informacemi, ale také zcela novými pohledy na teorii a praxi práce odborníků v pomáhajících profesích. Na základě obrovského zájmu naváže seminář druhým pokračováním v září 2011 a L4L chystá otevřít další skupiny pro účastníky, kteří se nemohli přihlásit na letní červnový běh.
Více info ohledně příštích kurzů na [email protected] |